,

"מלח הארץ": המחזה הראשון בפרוייקט "הצגת בכורה"

מלח הארץ, הינו המחזה הראשון בפרויקט "הצגת בכורה", של קבוצת התיאטרון הירושלמי, סדרת קריאה תיאטרלית של מחזה ישראלי מקורי. מטרת הפרויקט היא לעודד ולטפח יצירה מקורית ישראלית, בבית המהווה סביבה תומכת ומקצועית ליוצרים וליצירותיהם

קבוצת התיאטרון הירושלמי, משיקה את פרויקט "הצגת בכורה", סדרת קריאה תיאטרלית של מחזה ישראלי מקורי. המחזה הראשון בפרויקט, "מלח הארץ", מונודרמה מקורית ומרגשת מאת דני קדם, תציג ב-22 באפריל בבית מזיא בירושלים. "מלח הארץ", הוא סיפור פרוץ גבולות המחבר בין זיכרון אישי וקולקטיבי. המחזה מגולל ספור אישי ומפתיע של אברם, מאבטח במוזיאון לאמנות מודרנית, האדם האחרון שאנחנו מצפים שיהיה בסביבת אמנות מודרנית אבל בפועל הוא נמצא שם כל הזמן, לא שייך כביכול, אבל שייך מאד.

 

את המחזה ביימה גבריאלה לב, מנהלתה האמנותית של קבוצת התיאטרון הירושלמי, ומשחק בו ערן בוהם. דני קדם, הוא יוצר שחי עם משפחתו בתמרת שבעמק יזרעאל. בעברו השתייך קדם למערכת הביטחונית הישראלית. עד לאחרונה הביע עצמו באמצעות האומנות הפלסטית ולאחרונה הוסיף את כתיבת המחזות לפעילותו היצירתית, עד עתה כתב שלושה מחזות.
מטרת פרויקט "הצגת בכורה" היא לעודד ולטפח יצירה מקורית ישראלית, מתוך בית המהווה סביבה תומכת ומקצועית ליוצרים וליצירותיהם. הפרויקט מוקדש לזכרה של עליזה עליון ישראלי, מייסדת הקבוצה ומחזאית הבית, במלאת 5 שנים לפטירתה.

 

קבוצת התיאטרון הירושלמי הוציאה בתחילת השנה "קול קורא", בו הזמינה מחזאים להגיש את יצירתם לקריאה. תנאי ההשתתפות היו, מחזות שטרם פורסמו, של מחזאים שהעלו לפחות מחזה אחד לבמה או פרסמו יצירה ספרותית, עם העדפה למחזות העוסקים בזהות יהודית או העצמה נשית. מתוך המחזות שהוגשו בחר התיאטרון ארבעה מחזות שיועלו לבמה תחת ניהולה האומנותי של הבימאית גבריאלה לב. המחזאים הינם שותפים לתהליך החזרות עם הבמאי, השחקנים ואמני מיצג, כאשר המטרה היא מימוש מלוא הפוטנציאל הגלום ביצירה. בין המחזות הבאים שיוצגו בפרויקט: "סודות שבעמק" של חנה רן, "לאן נעלמה הנחמה" של ורדה בן חור, ו"מסע יומי של איש זקן"מאת ישראל חברוני.